top of page

Riskli Gebelikler Konusunda Bilgiler

Bazı gebelikler başından itibaren, bazı gebelikler de sonradan riskli gebelik sınıfına girerler. Bu sayfada bunlardan bazı örneklere yer vermeye çalıştık.

Ense Kalınlığı Olan Bebekler

    Bebeğin ense kalınlığı, diğer bir deyişle ense saydamlığı kalınlığı, ultrason aleti ile bebeğe bakılıp ölçümleri alınırken farkedilen bir klinik durumdur. Bu durumun öncelikle doğrulanması gereklidir. Çünkü, ultrason aleti ile alınan görüntüler bazen yanıltıcı olabilmektedir. Yani ense kalınlığından şüphelenilen her hastada ense kalınlığı olmayabilir. Bu konuda tecrübeli bir Perinatoloji (Riskli gebelik) uzmanı görüşü alınması gereklidir. Çünkü, buna göre hastanın takibi ve yapılacak işlemler değişebilmektedir. 

    Bebekte ense kalınlığı sebeplerine bakacak olursak, kromozom bozuklukları, lenf sıvısı dolaşım bozuklukları, bebekte kan dolaşım bozukluğu yapan durumlar, bebeğin kalp hastalıklarını ve iskelet displazileri dediğimiz bebeğin iskelet sistemi sakatlıklarını öncelikle sayabiliriz. Bunun dışında, çok sayıda hastalığın anne karnındaki bebekte belirtisi ense kalınlığı şeklinde görülebilmektedir. Ayrıca, bazı durumlarda ense kalınlığı açısından gebelikte araştırılan ve kromozom bozukluğu ve yukarıda saydığımız durumlardan biri bulunmayan bebeklerin çoğunluğunda doğumda sağlıklı bebekle de karşılaşabilmekteyiz. Ense kalınlığı varlığı, bebeğin sakat olduğunu kesin göstermese de, gebelikte veya doğum sırasında yapılması gerekebilecek işlemleri düşünerek, gebelikte ayrıntılı olarak incelenmesi gereken bir klinik durumdur.  

bottom of page