top of page

Riskli Gebelikler Konusunda Bilgiler

Bazı gebelikler başından itibaren, bazı gebelikler de sonradan riskli gebelik sınıfına girerler. Bu sayfada bunlardan bazı örneklere yer vermeye çalıştık.

Gebelikte Egzersiz

    Gebelikte egzersiz, bazı durumlar dışında, düşme riskini en aza indirecek davranış ve önlemlerle rahatlıkla yapılabilir. Hızlı ve yavaş yürüme şeklinde olabileceği gibi, izometrik germe egzersizleri, yoga ve benzeri olarak, vücuda şekil vererek ve uygun şekilde nefes alma yöntemleriyle de yapılabilir. Uygun şekilde aşırı yorgunluğa yol açmadan yapılan egzersiz, kan dolaşımını düzenleyeceği gibi, doğumun itici güçlerini ve ağrının katlanılabilirliğini arttıracaktır (1). Ayrıca, damar içinde kan pıhtılaşması yoluyla gelişen ve ciddi olarak anne ve bebek sağlığını tehlikeye atan durumlar (tromboz ve tromboemboli), düzenli egzersiz yapan kadınlarda daha az görülmektedir.

Egzersizin gebelikte sakıncalı olduğu durumlar

    Dolaşım problemi yaratan kalp hastalığı, ciddi akciğer hastalığı, rahim ağzı yetmezliği ve rahim ağzı dikişi olan kadınlarda, erken doğum riski yüksek olan tek ve ikiz gebeliği olanlarda, bebeğin eşi rahim ağzına yerleşmiş olanlarda (özellikle son üç ayında), suyu gelmiş olanlarda ve yüksek tansiyonu bulunanlarda gebelikte egzersiz sakıncalıdır. Ciddi nefes darlığı, merdiven çıkmakla gelişen göğüs ağrısı hisseden gebeler, kardiyoloji ve göğüs hastalıkları açısından kontrolden geçmelidirler. Ayrıca, kötü kontrollü tip 1 diyabeti olan, kronik bronşiti olan, ciddi kansızlığı olan, henüz kardiyoloji kontrolünden geçmemiş kalp ritm bozukluğu olan, ciddi morbid obezitesi olan (vücut kitle endeksi 45 ve üzeri), mevcut gebeliğinde bebekte gelişme geriliği olan, kötü kontrollü epilepsi hastalığı olan gebelerin doktorları uygun görmediği takdirde egzersiz faaliyetleri sakıncalı olabilmektedir (2).

Kaynakça:

1. Clapp JF III, Kim H, Burciu B, et al: Beginning regular exercise in early pregnancy: effect on fetoplacental growth. Am J Obstet Gynecol 2000;183:1484.

2. American College of Obstetricians and Gynecologists: Exercise during pregnancy and the postpartum period. Committee Opinion No. 267, January 2002, Reaffirmed 2009b

bottom of page